Komment írásához lépjél be, vagy Regisztrálj!
kanyocsaba[offline]
2012-02-02 04:26:530+#4Válasz a #3 kommentreKöszönöm romek!
"A fotó arra hivatott, hogy felrázza a képzelőerőt… Nem elég, ha csupán emlékeztetőül szolgál.” - Lucien Hervé
romek[offline]
2012-02-01 21:29:000+#3itt olvashatsz bovebben a fotozasrol http://fotozz.hu/cikket_m…
kanyocsaba[offline]
2012-01-31 15:32:050+#2Üdv Bögre!
Őszintén szólva nagyon is örülök, hogy hozzászóltál és elmondtad mindezeket mert így máris megismertettél pár olyan fogalommal amiről még nem is hallottam de nagyon hasznosak.
Nekem a fotózás egyenlőre tényleg abszolút csak hobbi, viszont nagyon szeretnék tanulni róla minél többet. Igazából eddig még csak egy szaklap sem volt a kezemben.
így aztán 100%-ig laikusként csinálom és éppen ezért minden jó tanácsot meg is fogadok amit csak kapok akár tőled akár mástól. Így az első lecke képpen ki fogom próbálni az általad említett HDR technikát!
Ehhez viszont kérdeznék egy olyat, hogy milyen program az amivel a legjobban össze lehet dolgozni ezeket a más expoval készült képeket? Vagy csak egyszerű sávos összevágásról van esetleg szó ami szinte bármelyik programmal lehetséges?
A géptípus megállapításod is helyes, Oly-C8080WZ amivel egyenlőre még csak ismerkedek én is, mert még ekkora tudású gépem sem volt eddig ráadásul használatim nincs hozzá, úgyhogy egy angol használatiból igyekszem kihorgászni az infókat.
Az állványon már én is törtem a fejem, hogy szereznem kell mert többnyire tájfotókat szeretnék készíteni.
Egy szó mint száz, köszönöm a kritikát és igyekszem építkezni belőle!
"A fotó arra hivatott, hogy felrázza a képzelőerőt… Nem elég, ha csupán emlékeztetőül szolgál.” - Lucien Hervé
Bögre[offline]
2012-01-30 23:26:210+#1Üdv!
Látom még csak a napokban kezdted el a fotózást, így nem tudom, mennyire ismered a fogalmait, de remélem megérted, amit szeretnék mondani. Előre leszögezem, hogy nem ellened szól, csak jó tanácsként mondom az észrevételeim, melyek a leggyakoribb hibák, és hogyan lehet őket orvosolni.
Ha jól látom, akkor Olympus C-8080WZ géped van, nem egy mai darab, viszont mindet meg tudod vele valósítani (ennél gyengébb géppel is volt már dolgom).
Amit sokat hallhatsz, az a kiégés, bebukás, ez szinte mindenkinél előjön, a leggyakoribb hibák közé tartozik. Persze néha lehet kifejezetten jó hatása is, de ez a ritkább, általában zavaró. Ennek majdnem a fele kiégett, tehát az alsó harmad vonalában, ahol fehéren rikít a bozót, és a felső harmad közepén a fák között lévő fehérség. Ennek nem így kéne lennie, mivel nem természetes színek. A másik a bebukás, az a középső rész bal és jobb harmadában látható feketeség, az árnyékok, sötétebb részek, ahova a nap fénye már nem tűzött be.
Ezeket több módon tudod orvosolni. A képszerkesztő programok egyáltalán nem tiltottak, és a használatuk nem von le a kép értékéből, ha megfelelően kezeli az ember, szóval bátran használhatók, nem attól jó egy fotós, mert alakít a képein(mert majdnem mindenki megteszi), hanem azért, mert meglát valamit, és azt a saját szájíze szerint képes a fotó segítségével megmutatni, "elmondatni" a többi ember számára.
Az ilyen képek esetén alkalmazzák a HDR technikát, mely lényege, hogy több, lehetőleg 3+ expozíciót készítesz, ha teheted állványról, mivel a legjobb, ha semmit se mozdul a kép. Kell egy sötétebb, ahol a sötét része bebuknak (tehát feketék lesznek), de a világos részek így nem kiégettek, fehérek, hanem valódibb színnel pompáznak. Kell egy középérték, ez olyan átlagos, a legegyszerűbb, amikor a fényképező azt mondja, hogy helyesek a beállítások, szerinte. Ezen szinte garantált lesz a kiégés és a bebukás is, viszont a közepes fényű elemek rendben lesznek. Majd kell olyan expó is, ahol a sötét részek jól látszódnak, viszont itt a kiégett részek lesznek egyre többek. Ezzel semmi baj nincs, utólag tudod képszerkesztővel összerakni, a végén egy olyan képet kapsz, ahol az eredetileg bebukott részben is a feketén kívül vannak színek, és a fehér, vakító részek is láthatóak, az ég kék.
A szerintem rosszabb módszer, ha több nyersanyagból ollózod össze. Azért tartom rosszabbnak, mert szinte tökéletes kivágások és színezések kellenek, és a végén pepecselni kell azzal is, hogy ne hasson túlságosan vagdaltnak, műnek a kép, legyen szépen eldolgozva (a HDR képekről is persze tudni lehet, hogy nem eredetileg látszódtak úgy, viszont azok nem hatnak annyira műnek, inkább látványosnak).
Ha egyiket se tudod megoldani, marad az, hogy olyan helyet keresel, ahol lehetőleg minimális a kiégések-bebukások száma, pl az eget eltakarják a fák, vagy nincs annyi árnyék, mert úgy süt a nap.
Ha a HDR verziót választod, akkor arra ügyelj, hogy ne a blende (rekesz) értékét változtasd, mert ezzel együtt a mélységélesség is változik, hanem a záridőt (minél szűkebb a rekesz (annál nagyobb a blendeérték) annál nagyobb terület lesz éles a fókusztól számítva, a záridő is a bejutó fény mennyiségét szabályozza, de a mélységélesség az marad, ezáltal nem lesznek ebből a szempontból eltérő képek). A másik, hogy ha teheted, minél kisebb ISO értékkel dolgozz. Ez azt jelenti, hogy annál érzéketlenebb lesz az érzékelő, tehát nagyobb záridő kell kisebb ISO érték mellett azonos fény feldolgozásához, de kevesebb lesz a zaj. Értelemszerűen mozgás esetén nem mindig valósítható meg, anélkül, hogy bemozduljon, de állókép esetén ahol semmi mozgás nincs ott a kisebb is megfelel.
Végül, ami konkrétan ezzel a képpel kapcsolatos: szerintem zavaró, hogy az alsó harmadban homályosan takar a bozót, ha egy kicsit feljebb készíted, akkor ez elkerülhető.
[A panel bezárásához kattints rá!]