2012-03-05 11:57:15
Tisztában vagyok vele hogy a Kockart-on sokan nem szeretik az absztrakt képeket. Ellenben kíváncsi vagyok az ilyen irányú képek fogadtatására.
Ez a darab inkább csak kísérletezgetés, nem a Pollock-féle drift-képek variációja, az eljárás is és a képalkotás elve is más - még ha a látványban (felületesen nézve) lehetnek hasonlóságok.
A foltszerű festéknyomok nem csorgatással vannak létrehozva, hanem terpentinnel van kezelve a felület, és arra közvetlenül, lett felcsepegtetve, helyenként erőteljesebben felhordva a fapác illetve a fekete tus.
Egy kis segítség a kép megközelítéséhez:
Egyrészt tudni kell hogy a kép mérete miatt érdemes nagy méretre kinagyítva nézni azt, a gesztusokból, véletlenszerűen kialakult foltokból létrejött mintázat sokkal élvezhetőbb.
A fő koncepció kisebb képek, figurák összekapcsolása volt azonos minőségű mintázattal. Ennek fő oka az a képalkotási-elv volt, mely a felületkitöltést tűzi ki célul, látszólag nem helyez kiemelt figyelmet egy részletre sem, nincs fő hangsúly a kép egy részén sem, a kép egésze viszont (a teljes látvány által) közel kell csalogassa a nézőt. Mindemellett a képen véletlenül sem használhattam ismétlődést, mert az vagy kiemelne egy mintát vagy egyhangúvá tenné a képet.
Ahhoz, hogy igazán élvezhető legyen a minta, "közel kell lépni hozzá" (nagy méretben kell nézni), és érdemes kis részekre felosztani, és a részleteket felfedezni. Ily módon vissza lehet térni azokhoz az alapmotívumokhoz, amikből a kép egésze felépül.
Izgalmas gesztusok bukkanhatnak fel, nem csak meglepetést hanem a felismerés örömét okozva a nézőben.
Felhasznált anyagok: diszperzit (alapozásra), tempera, diópác, fekete tus, terpentin, shell-lakk
méret: 70*100 cm
835 megtekintés
1 szavazat
10 komment
© Minden jog fenntartva
Komment írásához lépjél be, vagy Regisztrálj!
hungarou[offline]
2012-03-06 15:03:210+#10Válasz a #9 kommentrePiroska és a farkas gombáztak az erdőben...
Thubakabra[offline]
2012-03-06 11:19:120+#9Válasz a #7 kommentreNem tudom, Vajjéhó, azért láttam olyan festméyneket, melyek cím és leírás nélkül nem érthetőek - elmondhatta volna azt is, hogy Piroska és a farkas találkozik a gombaerdőben, miközben egy szombat esti randevúról szól maga a festmény.
A kommentelés úgy működik, hogy te is részt veszel benne. ;)
hungarou[offline]
2012-03-05 21:27:070+#8Válasz a #7 kommentreNem szállok vitába, akár így van akár nem, mivel nem érzem úgy, hogy a képet magát ténylegesen magyaráztam volna. Nem írtam elő, mit lássanak meg benne, sem azt, hogy milyen érzésekkel fogadják.
Akár elolvassák amit írtam, akár nem, a néző úgy ítél a kép felett, ahogy csak akar, és azt és úgy lát bele, amit és ahogy akar - a leírtak mellett is.
Igazából nem tudom - nem is biztos hogy érteném - van-e arra szabály, hogy kell-e egy munkát magyarázni, vagy sem.
Aki akarja elolvassa; aki meg nem, annak tökmindegy.
Azt sem bánnám, ha vitát váltana ki (mármint kell-e vagy sem, illetve mikor kell, vagy mikor nem kell magyarázni egy munkát), csak legyen meg a kerete az egésznek.
Vajjéhó[offline]
2012-03-05 17:51:030+#7Válasz a #5 kommentreBocs, hogy kijavítalak, de az absztrakt képeket nem kell magyarázni, a néző dönti el milyen érzelmeket, gondolatokat vált ki belőle, vagy mit fedez fel benne. Ezért is furcsálom, ezt a hosszadalmas leírást.
Nem vagyok jobb agyféltekés rajzoló, nekem mind a kettő megvan :D
hungarou[offline]
2012-03-05 13:56:310+#6Válasz a #5 kommentreUtólag nem tudom szerkeszteni a leírást (vagy csak nem tudom hol kell), próbáltam törölni a munkát és újra megosztani kicsit bővebb leírással, ami talán segített volna megközelíteni a képet, ám nem törölte a képet (2x próbáltam törölni, aztán feladtam...)
Thubakabra[offline]
2012-03-05 13:51:040+#5Az absztrakt képeknél gyakran kell a magyarázat, ez más irányzat, mint a megszokottak (apró tanács: talán érdemes lenne nem egy általánosítással nyitni a kép leírásban, mert esetleg visszaüthet a dolog - személy szerint az ötletes absztrakt képek olykor-olykor tetszenek).
A kommentelés úgy működik, hogy te is részt veszel benne. ;)
hungarou[offline]
2012-03-05 12:47:350+#4Válasz a #3 kommentreNem a képet magát magyaráztam volna, de most dobtam egy hátast, mert ez a képet pár perce töröltem... és mégis itt van
Mindegy, végül is, kb annyit írtam volna hozzá kb hogy a képalkotás során egy kép kompozíciójának lehet néhány kiemelt részlete, lehet a képnek hangsúlya, és van amikor csak kitöltöd a kép felületét/terét - és ennek vannak különböző módjai, erre lett volna ez a kép is egy példa. (kb. ennyi).
KisDressi[offline]
2012-03-05 12:15:140+#3Válasz a #2 kommentreAttól függ milyen értelemben magyarázni, mert ha a készítési módjáról van szó akkor az érthető.
Hát, a tartalmat magyarázni... De én igazából csak leírtam az én álláspontomat, mivel minden ember, máshogy lát, mást lát egy képben. Jó persze összekapcsolhatom akár a kép címmel, úgy megen csak más fele gondolok.
De lényeg a lényeg, ha már valamit kivált az emberből egy kép, valami új gondolatot, érzést stb, tehát ha elősegítheti az embert a fejlődésben, már van értéke, haszna...
Persze, elkezdhetnéd magyarázni, hogy neked a bal sarok azért olyan mert ez és az volt vagy hogy középen az meg azért van mert ... De ezt te mondod, és nem pedig a kép nézője.
A festészet, fotózás, stb, képalkotó művészeteknél alkotásoknál, sosem a művészt nézik, vagy nem azt kell nézni, hanem magát a művet.
Az előadó művészetek (mint pl zene, zenészek) ahol magát a művészt is figyelembe kell venni.
[A panel bezárásához kattints rá!]